
Årets Erfaringskonferanse ble gjennomført 20 – 21 januar på Scandic Holmenkollen Park hotell i Oslo. Konferansen samlet 125 deltakere og hadde et tettpakket program med foredrag, panelsamtaler, festmiddag og underholdning.
Etter at NMEs CEO Erlend Prytz hadde ønsket velkommen, holdt statssekretær i Nærings- og fiskeridepartementet, Even Tronstad Sagebakken åpningstalen. Med det var Erfaringskonferansen 2026 offisielt åpnet.

Foto: Fantastiske Osberget
Programmet på første dag besto av fire bolker med hvert sitt tema. Den første bolken hadde temaet «markeder» og vi så på trender og spesifikke markeder som er interessante for utstyrleverandørene. Til tross for urolige tider loset Jakub Walenkiewicz fra DNV oss trygt gjennom trendene i markedet. Her fikk vi en grundig oversikt over hvordan verdenssituasjonen påvirker markedet nå, og hvilke faktorer som kan påvirke markedet fremover. Vegard Vollsæter fra Clarksons Offshore & Renewables presenterte fremtidige analyser og tall for offshore markedet fremover. Vilde T. Coward fra Royal Caribbean Group avsluttet bolken med å snakke om cruisemarkedet, og hvordan de er «early adopters» av nye teknologier og investeringer i innovasjon.
Dagens andre bolk handlet om rederiperspektivet, og hva rederiene trenger fra utstyrsleverandørene frem mot innføring av net-zero utslipp i 2050. Veine Huth fra Odfjell SE, Sebjørn Dahl fra Höegh Autoliners og Gerry Larsson-Fedde fra Hurtigruten fikk her muligheten til å presentere hvilke utstyrsbehov deres respektive rederier har overfor leverandørene. Etter at de tre rederiene hadde presentert sine perspektiver, deltok de i en panelsamtale sammen med NME-medlemmene Terje Jørgensen fra NAVTOR og Camilla Neumann-Berg fra Plug. I panelsamtalen møttes leverandørperspektivet og rederiperspektivet og diskuterte hvordan de kan samarbeide for å nå målet om net-zero utslipp i 2050.

Foto: Fantastiske Osberget
Leveranser til forsvaret var temaet i den tredje bolken på første dag. Kommandørkaptein Jon Inge Stensrud fra Forsvarsdepartementet åpnet med å fortelle om mulighetene norske utstyrsleverandører har knyttet til de standardiserte fartøyene som skal bygges. Etter det fulgte Cathrine Marti, CEO i VARD, opp med å dele deres erfaringer med leveranser til forsvaret. Linn Lie fra Eksfin gikk gjennom hvordan Eksfin kan bistå hele den maritime verdikjeden i den store opprustingen som skal skje. Mot slutten av den tredje bolken ble de tre innlederne samlet i en panelsamtale, om de ulike aktørenes behov og muligheter inn i programmet for standardiserte fartøy.
Den siste bolken handlet om kunstig intelligens. Jørn Bräuner fra Knowit åpnet med å fortelle hvordan generativ KI kan gjøre oss til bedre og mer effektive selgere. Deretter fulgte Petter Bjerke, fra vår samarbeidspartner SANDS Advokatfirma, opp med innlegget «Hva må vi vite om kunstig intelligens i vår tid?». Har fikk vi innsikt i bruksområder, regelverk, personvern og opphavsrett knyttet til KI. Avslutningsvis delte Johannes Sundgot fra Zegeba hvordan de bruker KI for å øke verdiskapingen.
Første dag ble rundet av med at Sidsel Norvik fra Nor-Shipping presenterte planer og aktiviteter for Nor-Shipping 2027, før vi tradisjon tro avsluttet med Nor-Shipping drinks.
Programmet på den andre dagen startet med en introduksjon om cybersikkerhet og trussellandskapet for maritime virksomheter, presentert av Lars Benjamin Vold fra NORMA Cyber. Her fikk vi innsikt i hva slags digitale trusler den maritime næringen må forholde seg til, og hvordan bedriftene best kan sikre seg mot disse truslene. Videre presenterte Anne Marie Brady fra Innovasjon Norge «Made in Norway-merket», og hvordan det kan brukes til å styrke merkevarer.
Etter kaffepausen fortalte Siri Moldestad Sanna fra Jotun Group om betydningen av å stadig utvikle bedriftskulturen. Hun delte innsikt i Jotuns pingvin-kultur, og forklarte hvordan selskapet lever etter denne for å styrke organisasjonen. Eli Gjesdal fra Empower Leadership Institute bygget videre på kultur i presentasjonen «Verdien av mangfold i maritim næring». Her delte hun hvordan ulike perspektiver skaper lønnsomhet, og hvor viktig mangfold er.
NMEs Erlend Prytz avrundet konferansen med en oppsummering av NMEs aktiviteter i året som var og ønsket deltakerne vel hjem.
En stor takk til alle foredragsholdere og paneldeltakere. Og en spesiell takk til vår konferansier Tor Øyvind Skeiseid som loset oss gjennom programmet både dag og kveld med humor, underfundighet og sang. Og takk til alle dere som deltok på Erfaringskonferansen 2026. Vi ser frem til å møtes igjen!
Save the Date!
Erfaringskonferansen 2027 arrangeres 19 og 20 januar. Sted oppdateres senere.